مقالات

قفل فرمان بزنیم یا نزنیم؟ اهمیت قفل فرمان

اهمیت قفل فرمان

قفل فرمان یکی از تجهیزات امنیت خودرو است که تا حدودی میتواند آنرا تامین کند. بسیاری از مالکان خودرو به دنبال پاسخ این سوال میگردند که آیا ” قفل فرمان بزنیم یا نزنیم؟ “. در این مقاله به اهمیت خرید قفل فرمان پرداخته و انواع قفل فرمان و مزایای آن را بیان کرده‌ایم. همچنین برای خرید قفل فرمان نکاتی را توضیح داده‌ایم که به شما در خرید این محصول کمک بسیاری می‌کند. اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید و به دنبال راهی برای جلوگیری از سرقت خودرو هستید، حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع قفل فرمان

قفل فرمان با توجه به فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. قفل‌های فرمان را می‌توان براساس نوع طراحی، جنس بدنه و عوامل دیگر دسته‌بندی کرد. اما رایج‌ترین دسته‌بندی برای این قفل فرمان، نوع طراحی این وسیله ایمنی می‌باشد. با توجه به طراحی، قفل فرمان به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • قفل فرمان کشویی
  • قفل فرمان عصایی

نوع طراحی هر کدام از این نوع قفل فرمان‌ها متفاوت بوده و به شکل خاصی با توجه به کاربردشان طراحی شده‌اند. به دلیل اهمیت قفل فرمان، در ادامه درباره هرکدام از این نوع قفل فرمان‌ها و ویژگی‌هایشان به طور کامل توضیح می‌دهیم. آشنایی با مدل‌های مختلف قفل فرمان، خرید شما را آسانتر می‌کند.

قفل فرمان کشویی

قفل فرمان کشویی یکی از قفل فرمان‌های رایج در میان سایر مدل‌ها می‌باشد. همانطور که از نام این نوع قفل فرمان پیداست، به صورت کشویی باز می‌شوند.

در حالت کلی این قفل‌ها بر روی بر روی بخش‌های مختلفی از خودرو مانند پدال و فرمان قرار می‌گیرند. عمکلرد این نوع قفل فرمان به این شکل است که به صورت کشویی باز شده و بر روی بدنه فرمان قرار گرفته و مانع چرخش فرمان خودرو می‌شود.

قفلی روی قفل فرمان کشویی وجود دارد که با بستن آن دیگر نمیتوان اندازه قفل فرمان را تغییر داد. قابلیت کشویی بودن این نوع محصول باعث شده تا برای همه خودروها با اندازه مختلف فرمان مورد استفاده قرار بگیرد. از طرفی میتوانید زمانی که قصد استفاده از قفل فرمان کشویی را ندارید، آن را کوتاه کرده و در زیر صندلی قرار دهید. قفل فرمان کشویی دارای چند مدل است که در ادامه به معروف‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

قفل فرمان سه کاره

قفل فرمان 3 کاره

بهترین مدل موجود برای قفل فرمان کشویی، همین مدل یعنی قفل فرمان 3 کاره می‌باشد. این محصول از جنس فلزهای مقاوم ساخته شده و برای هر خودروی قابل استفاده است. این قفل فرمان همانطور که از نامش پیداست سه کاره بوده و برای قفل‌کردن بخش‌های دیگر خودرو یعنی فرمان، پدال و دنده هم قابل استفاده خواهدبود.

قفل فرمان دوبل

قفل فرمان دوبل

قفل فرمان دوبل ساختار محکمی داشته و قفل محکمی دارد. قدرت بالای این مدل قفل فرمان کشویی باعث شده تا بازکردن آن برای سارقان سخت‌تر باشد. بنابراین اگر به دنبال قفل فرمان محکم و با مقاومت بالایی هستید، قفل فرمان دوبل گزینه مناسبی برای شما خواهدبود.

ادامه مطلب
بهترین راهنمای خرید هدلایت

قفل فرمان عصایی

قفل فرمان عصایی یک نوع دیگر قفل فرمان است. این نوع قفل فرمان در میان ایرانیان بسیار محبوب می‌باشد.

قفل فرمان عصایی به دلیل شکل خاص خود، با این اسم شناخته می‌شود. در قسمت بالایی قفل فرمان عصایی یک خمیدگی مشابه به دسته عصا دارد. این بخش به دلیل قرارگرفتن بهتر در داخل فرمان طراحی و تعبیه شده است.

قفل فرمان عصایی فقط برای قفل کردن فرمان هستند و مانند قفل فرمان کشویی نمیتوان آن را برای بخش‌های دیگر مانند پدال و دنده نیز استفاده نمود.

این نوع قفل بر روی غربیلک فرمان تنظیم شده و با قفل‌کردن آن‌ها می‌توان از چرخش فرمان جلوگیری کرد. به همین دلیل نمیتوان گفت به طور تضمینی و صد در درصد باعث ایمنی خودرو می‌شوند. اما می‌توانند زمان سرقت خودرو را به تاخیر بیندازند. در ادامه مدل‌های مختلف قفل فرمان کشویی را به شما معرفی می‌کنیم:

قفل فرمان عصایی 3 میل

قفل فرمان عصایی 3 میل

قفل فرمان عصایی 3 میل از سه میله در قسمت بدنه تشکیل شده است. به همین دلیل آن را  سه میل می‌نامند. این ساختار باعث شده تا این محصول از لحاظ برش از امنیت بالایی برخوردار باشد. به گفته سایت لنزو ” این مدل قفل فرمان یک قفل ناخنی نیز دارد که باعث می‌شود تا قفل فرمان عصایی 3 میل دوام و کیفیت بالایی داشته باشد.”

قفل عصایی ساده

قفل فرمان عصایی ساده

قفل فرمان عصایی ساده رایج‌ترین و ساده‌ترین مدل قفل فرمان می‌باشد. این محصول به دلیل ساختار مقاوم و قفل‌های منحصربه‌فرد و باکیفیت به یکی از پرطرفدارترین نوع قفل فرمان تبدیل شده است. علت محبوبیت قفل فرمان عصایی این است که قیمت مناسبی دارد و از طرفی برای اکثر خودرو مناسب است. تمام این ویژگی‌ها باعث شده تا قفل فرمان عصایی ساده جزء انتخاب‌های اول مالکان خودرو باشد.

اهمیت قفل فرمان؛ قفل فرمان بزنیم یا خیر

قفل فرمان جزء وسایل و تجهیزات ایمنی است که از گذشته مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته سارقان مبتدی با دیدن قفل فرمان ممکن است از سرقت وسایل یا خود اتومیبل منصرف شوند. قفل فرمان به گونه‌ای طراحی شده‌است که اگر روی فرمان قرار بگیرد، دیگر امکان رانندگی وجود ندارد. بنابراین اگر کسی قصد دزدیدن خودرو را داشته‌باشد و بتواند خودرو را بدون سوئیچ روشن کند، نمی‌تواند خودرو را حرکت دهد. زیرا که فرمان توسط این وسیله قفل شده و امکان چرخش آن وجود ندارد.

اما قفل فرمان نقاط ضعف نیز دارد. سارقان حرفه‌ای می‌توانند با شاه کلید، قفل فرمان را باز کنند. از طرفی سارقان قربیلک خودرو را به طور کامل از جای خود خارج کرده و با قربیلکی که خود دارند اقدام به سرقت خودرو می‌کنند.

قفل فرمان به تنهایی خود باعث جلوگیری از سرقت خودرو نمی‌شود. اما اهمیت قفل فرمان از این جهت است که می‌تواند سارق را برای بازکردن قفل فرمان سرگرم کند و زمان سرقت را کاهش دهد. به همین دلیل بهتر است از قفل پدال و قفل فرمان برای افزایش امنیت خودرو تا حدودی استفاده کنید.

نحوه بستن قفل فرمان

در این بخش نحوه بستن قفل فرمان را برای شما توضیح می‌دهیم. در واقع نحوه بستن قفل فرمان بسیار ساده است. ابتدا با کلید قفل را باز کرده و اندازه آن را کوچک نمایید. سپس آن را در قسمت داخلی فرمان گذاشته و آن را تا جایی که ممکن است بکشید. با اینکار دسته‌های ایجاد شده در قفل به فرمان خودرو گیر می‌کنند. بعد از اینکه این اتفاق افتاد، فقط کافیست قفل فرمان را با کلید قفل نمایید. در زمان بستن قفل فرمان حتما آن را تا جایی که می‌شود بکشید. در غیر اینصورت فرمان قفل نشده و روی خودرو جا به جا می‌شود. رانندگی در این شرایط سخت است اما غیرممکن نخواهدبود. در ادامه درباره بستن قفل فرمان سه کار صحبت می‌کنیم.

ادامه مطلب
چگونه از سرقت خودرو جلوگیری کنیم؟ نحوه ایمن کردن خودرو دربرابر سرقت

نحوه بستن قفل فرمان سه کاره

قفل فرمان سه کاره جز مدل قفل فرمان‌هایی است که علاوه بر قفل‌کردن فرمان، برای پدال و دنده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه ویدئو نحوه بستن قفل فرمان چندکاره را برای شما قرار داده‌ایم. با دیدن ویدئو، می‌توانید به راحتنی برای بستن قفل فرمان سه کاره اقدام نمایید.

قفل فرمان بهتره یا پدال؟ مقایسه قفل فرمان و قفل پدال

بسیاری از افراد نمیدانند که باید از قفل فرمان استفاده کنند یا خیر. در این قسمت دوتا از تجهیزات ایمنی خودرو یعنی قفل پدال و قفل فرمان را باهم مقایسه می‌کنیم و مزایای هر کدام را بیان خواهیم کرد.

با بسته شدن قفل فرمان، سارقان نمی‌توانند خودروی شما را تکان دهند. در صورتی که خودرو را نیز حرکت دهند به دلیل وجود قفل پدال، فرمان نچرخیده و رانندگی بسیار سخت خواهدبود. قیمت مناسب قفل فرمان از دیگر مزیت‌های قفل فرمان می‌باشد. اما همانطور که گفتیم، سارق میتواند غربیلک فرمان را جدا کرده و غربیلک دیگر را جایگزین کند و به راحتی فرمان را بچرخاند. اما قفل پدال روی پدال قرار گرفته و پدال را قفل می‌کند. در نتیجه اگر سارق قصد باز کردن آن را داشته باشد، باید سرش را پایین بگیرد. بازکردن قفل پدال از سارق وقت بیشتری گرفته و هنگام بازکردن آن اطراف را نمی‌بیند. همچنین قفل پدال ابعاد کوچکتری داشته و قراردادن آن در ماشین راحت‌تر است. به طور کلی توصیه می‌شود تا هم از قفل پدال و هم از قفل فرمان برای افزایش امنیت خودروی خود استفاده نمایید.

راهنمای خرید قفل فرمان

راهنمای خرید قفل فرمان

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، قفل فرمان‌ها مدل‌های مختلفی دارند. به دلیل اهمیت قفل فرمان ، در هنگام خرید قفل فرمان باید به نکاتی دقت نمایید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین قفل فرمان را خریداری کنید. اگر قصد خرید قفل فرمان را دارید، حتما در این بخش همراه ما باشید.

جنس قفل فرمان

اولین و مهم‌ترین موردی که باید در هنگام خرید قفل فرمان به آن توجه کنید، جنس آن است. امروزه اغلب تولیدکنندگان برای افزایش دوام همچنین ضریب ایمنی قفل های خود از فولاد استفاده می کنند. استفاده از فولاد باعث می‌شود تا قفل فرمان نستبا وزن سنگینی داشته‌باشد. قفل فرمان از جنس فولاد، مقاومت بالایی در برابر ضربات ناگهانی از سوی سارقان خودروها دارد.

جنس روکش

جنس روکش قفل‌های فرمان معمولا از فوم صنعتی یا PVC است. همین امر سبب می‌شود تا به راحتی بتوانید قفل فرمان را دست گرفته و آن را روی فرمان خودرو بزنید. البته بعد از گذشت زمان این روکش ممکن است از بین برود و بهتر است آن را عوض کنید.

اهمیت قفل فرمان

طول میله

طول میله قفل فرمان به قطر فرمان و یا مدل خودروی شما بستگی دارد. در بعضی از خودروها، فرمان دارای قطر بیشتر و در برخی دیگر فرمان ها از قطر های کمتری برخوردار هستند. به همین دلیل باید با توجه به فرمان خودرو، برای خرید قفل فرمان اقدام نمایید. زمانی که می‌خواهید قفل فرمان را خریداری کنید حتما از فروشنده بپرسید که برای چه خودرویی مناسب است. اگر قصد خرید اینترنتی قفل فرمان را دارید در قسمت مشخصات حتما این مورد را بررسی کنید. در صورت نیاز از کارشناسان آن فروشگاه بپرسید که مدل قفل فرمان خودروی مورد نظر شما برای چه خودرویی مناسب است.

ادامه مطلب
سایلنسر اگزوز چیست؟

نوع قفل

یکی از نکات دیگری که در هنگام خرید قفل فرمان باید توجه کنید، نوع قفل به کار رفته در آن است. برخی از قفل‌های فرمان دارای قفل های کامپیوتری همراه با کلیدهای جانبی هستند. برخی دیگر قفل‌های رمزی دارند. پس حتما در هنگام خرید این محصول، قفل آن را نیز مد نظر بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله به سوال ” قفل فرمان بزنیم یا نزنیم ” به طور کامل پاسخ داده‌ایم و اهمیت قفل فرمان را بیان کردیم. امروزه اکثر رانندگان خودرو از قفل فرمان استفاده می‌کنند. قفل فرمان به دلیل ارزان بودن، انتخاب خوبی برای افزایش امنیت خودرو می‌باشد. اگر قصد خرید قفل فرمان را دارید، حتما به فروشگاه علی اسپرت مراجعه کنید.

این فروشگاه محصولاتی برای امنیت خودرو، نظیر قفل فرمان، قفل پدال، قفل کاپوت و … را با بالاترین کیفیت به شما عرضه می‌کند. شما می‌توانید قفل فرمان خودروهای مختلف از جمله قفل فرمان پراید، قفل فرمان 206 و .. را از این فروشگاه خریداری نمایید. اگر در هنگام خرید قفل فرمان سوالی داشتید، می‌توانید با متخصصان این فروشگاه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *